Градиште (Криви Дол)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Градиште


Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

 тврдина


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Претставува утврдување од доцноантичкото време. Непосредно до селото се издига висок рид, издолжен во правец север-југ, на кој се насетуваат темели од кружно утврдување, со пречник од 50 м. Утврдувањето ѝ припаѓа на малата населба од доцноантичкото време на наоѓалиштето Грамади.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.