Јанчовец (Криви Дол)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Јанчовец


Местоположба 41°47′13″N 22°06′18″E / 41.78694° СГШ; 22.10500° ИГД / 41.78694; 22.10500
Основни податоци
Место Криви Дол
Општина Штип
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Јанчовецархеолошко наоѓалиште во штипското село Криви Дол. Претставува некропола од доцноантичкото време. Во нивата на еден жител и во соседните лозја, кои лежат на 600 м југоисточно од селото, сопствениците откопале неколку гробови со монолитни камени плочи, во кои нашле керамички садовии бронзени прстени, кои не се зачувани. Со оглед на близината на наоѓалиштето Грамади, некрополата веројатно ѝ припаѓа на истата доцноантичка населба.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 436. ISBN 9989649286.