Градиште I (Двориште)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиште Iградиште од доцноантичкото време. На 2 километри северно од селското училиште, на врвот на ридот се гледаат темели од бедемот кој оградувал простор од 250 × 200 метри. Бедемот е ѕидан од камен и варов малтер. Во внатрешноста на градиштето се среќаваат многу фрагменти од питоси и покривни ќерамиди.[1]

Градиште I is located in Македонија
Градиште I
Местоположба на Градиште I во Македонија
Местоположба 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972Координати: 41°35′23″N 22°55′11″E / 41.58972° СГШ; 22.91972° ИГД / 41.58972; 22.91972
Основни податоци
Место Двориште
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069