Готесгабе (германски: Gottesgabe) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Готесгабе
Готесгабе is located in Германија
Готесгабе
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Дитер Мухе
Основни податоци
Површина 22,25 км2
Надм. височина 58 м
Население 739 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19209
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Готесгабе во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°37′N 11°15′E / 53.617° СГШ; 11.250° ИГД / 53.617; 11.250Координати: 53°37′N 11°15′E / 53.617° СГШ; 11.250° ИГД / 53.617; 11.250

НаводиУреди