Гориче (Белче)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Горичеархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Белче. Претставува црква од старохристијанско време. Се наоѓа во дворното место на живинарската фарма на Ветеринарниот центар од Демир Хисар, која се наоѓа 1,5 км јужно од селото, каде се гледаат траги од објект обраснат во густа вегетација, поставен во правец исток-запад.[1]

Гориче
археолошко наоѓалиште
Гориче is located in Македонија
Гориче
Местоположба на Гориче во Македонија
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069