Зад Корија (Белче)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Зад Коријаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Белче. Претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 600 м западно од селото, каде на површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, тули и друг градежен материјал. Овде е најден питос кој на венецот на устата има втиснати 5 крста. Наоѓалиштето лежи на приватен имот, во двор на месен жител.[1]

Зад Корија
археолошко наоѓалиште
Зад Корија is located in Македонија
Зад Корија
Местоположба на Зад Корија во Македонија
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069