Голема годишна награда на ААМ

Големата годишна награда на ААМ претставува македонска архитектонска награда која се доделува секоја година за најуспешно реализирано архитектонско дело. Наградата ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) за најуспешно реализирано архитектонско дело во текот на тековната календарска година во Македонија. Оваа награда свечено и со сите почести му се доделува на лауреатот на крајот на годината. Покровителот на наградата е Претседателот на Република Македонија[1]. Спонзор на наградата е Македонската авторска агенција (МАА).

ЛауреатиУреди

НаводиУреди

 1. „Обраќање на Црвенковски на доделувањето на Големата годишна награда на ААМ“. IDIVIDI.com. 27 декември. Посетено на 2009-12-27. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. Трајковски, Дејан (5 септември 2006). „ГРАН ПРИ НА ААМ ЗА СТАНБЕНО-ДЕЛОВНИОТ ОБЈЕКТ НА АРХИТЕКТОТ ВИОЛЕТА БАКАЛЧЕВ“. Вечер. Посетено на 2009-12-27.[мртва врска]
 3. „И З В Е Ш Т А Ј на УО на ААМ за активностите во период 2013 – 2016“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 4. „И З В Е Ш Т А Ј на УО на ААМ за активностите во период 2013 – 2016“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 5. „Големата годишна награда за архитектура 2015 / фотогалерија“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 6. „„РАДО Инженеринг" е добитник на Големата годишна награда“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 7. „Доделена годишната награда за 2017 година на архитект Александар Карангелов“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 8. „Основното училиште „ Киро Глигоров" на БМА, ја освои Големата годишна награда за 2019 година“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 9. „Големата годишна награда 2020 на ААМ не се додели“. Порта 3. Посетено на 15 февруари 2023.
 10. „Големата годишна награда за 2021 година оди за тимот проектанти на „Градинката во Волково". МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.
 11. „„Вила за современо домување" на тимот Димитриевска, Пазарџиевска е добитник на Големата годишна награда“. МАРХ. Посетено на 15 февруари 2023.

Надворешни врскиУреди