Голема Тумба (Ињево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Голема Тумба


Местоположба 41°36′49″N 22°25′40″E / 41.61361° СГШ; 22.42778° ИГД / 41.61361; 22.42778
Основни податоци
Место Ињево
Општина Радовиш
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Голема Тумбатумул од железното време во атарот на селото Ињево, Македонија. На околу 1,5 километри источно од селото се наоѓа делумно оштетен тумул.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 327. ISBN 9989-649-28-6.