Голдбах (Тирингија)

општина во Германија

Голдбах (германски: Goldbach) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Голдбах
Црква во Голдбах
Црква во Голдбах
Грб на Голдбах
Голдбах (Тирингија) is located in Германија
Голдбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Дорис Кестнер
Основни податоци
Површина 12,15 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.780  (31 декември 2006)
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036255
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Голдбах во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°59′35″N 10°39′30″E / 50.99306° СГШ; 10.65833° ИГД / 50.99306; 10.65833Координати: 50°59′35″N 10°39′30″E / 50.99306° СГШ; 10.65833° ИГД / 50.99306; 10.65833

НаводиУреди