Гинштет

општина во Германија

Гинштет (германски: Günstedt) — општина во округот Земерда, во Тирингија, Германија.

Гинштет
Црквата во Гинштет
Црквата во Гинштет
Гинштет is located in Германија
Гинштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Општ. заед. Кинделбрик
Градоначалник Клаудија Книрш (BBG)
Основни податоци
Површина 12,58 км2
Надм. височина 133 м
Население 720 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99631
Повик. бр. 036374
Портал www.guenstedt.de
Местоположба на Гинштет во рамките на округот Земерда
Карта
Координати 51°13′28″N 11°04′42″E / 51.22444° СГШ; 11.07833° ИГД / 51.22444; 11.07833Координати: 51°13′28″N 11°04′42″E / 51.22444° СГШ; 11.07833° ИГД / 51.22444; 11.07833

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)