Георг Морис Коен Брандес (21 февруари 1876, Копенхаген, Данска - 16 март 1957, Копенхаген) — дански критичар и интелектуалец.

Џорџ Брандес
Портрет на Џорџ Брандес, 1900
Роден/аЏорџ Морис Коен Брандес
4 февруари 1842(1842-02-04)
Копенхаген, Данска
Починат/а19 февруари 1927(1927-02-19) (возр. 85)
Копенхаген, Данска
ЗанимањеКритичар
НационалностДанско
ОбразованиеУниверзитет во Копенхаген
РодниниЕдвард Брандес (брат)
Потпис

Неговите објавени предавања од Универзитетот во Копенхаген, „Главните струи во мислата од XIX век“, во шест тома (1872-1890), го катализирал преминот од романтизам кон реализам во данската литература. Со своите повици писателите да работат во служба на прогресивните идеи и за реформа на современото општество, заедно со промовирањето писатели како што се Хенрик Ибзен и Август Ибзен, заработил силен отпор од страна на конзервативците, но извршил големо влијание низ целата Скандинавија. Другите негови критички дела ги вклучуваат и „Луѓето од современиот премин“ (1883) и „Данските поети“ (1877).

Користена литература

уреди