Георгентал

општина во Германија

Георгентал (германски: Georgenthal) — општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Георгентал
Црква во Георгентал
Црква во Георгентал
Црква во Георгентал
Грб на Георгентал
Георгентал во рамките на Германија
Георгентал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Апфелштетауе
Градоначалник Петер Шнајдер
Основни податоци
Површина 28,81 км2
Надм. височина 390 м
Население 2.656  (31 декември 2006)
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99887
Повик. бр. 036253
Портал www.georgenthal.de
Местоположба на Георгентал во рамките на округот Гота
Карта
Карта
Координати 50°49′0″N 10°40′0″E / 50.81667° СГШ; 10.66667° ИГД / 50.81667; 10.66667

Наводи

уреди