Дрјаново (бугарски: Дряново) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Дрјаново во Габровската Област. Има население од околу 7.069 жители (2022).[1]

Дрјаново
Дряново
град
Уметничката галерија во градот
Уметничката галерија во градот
Знаме на ДрјановоГрб на Дрјаново
Дрјаново is located in Бугарија
Дрјаново
Дрјаново
Местоположба на Дрјаново во Бугарија
Координати: 42°58′44.47″N 25°28′37.58″E / 42.9790194° СГШ; 25.4771056° ИГД / 42.9790194; 25.4771056
ЗемјаБугарија
ОбластГаброво
ОпштинаДрјаново
Управа
 • ГрадоначалникТрифон Панчев (БСП, АБВ, БСД)
Површина
 • Вкупна28,096 км2 (10,848 ми2)
Надм. вис.&10000000000000369000000369 м
Население (2022)
 • Вкупно7.069
 • Густина250/км2 (650/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5370
Повик. бр.+359 0676
Мреж. местоdryanovo.bg

Географија и местоположба уреди

Се наоѓа меѓу прекрасните и заоблени ридови на Централниот Предбалкан на 21 км од регионалниот центар Габрово и на 24 км од Велико Трново.

Историја уреди

Во областа се откриени најстарите траги на живот на Балканскиот Полуостров, докази за човечко присуство од палеолитот се откриени во пештерата „Бачо Киро“ кај Дрјановскиот манастир, сместена во долината на реката Андака. Таму се откриени бројни реликвии од антички села, тврдини, столбови со натписи и орнаменти од тракиско и римско време (тврдини Боруна и Дискодуратера).

Како и сите балканџиски планински населби, Дрјаново го достигна својот врв во времето на бугарската национална преродба. Ѕидарите и копаничарите ја рашириле славата на градот низ цела Бугарија и далеку во Отоманската Империја. Во 1883 година бил прогласен за град.

Дрјаново понекогаш се нарекува „град на стогодишници“ поради здравите климатски услови кои го продолжуваат животот на луѓето. Градот е познат и како родно место на познатиот бугарски архитект Кољу Фичето.

Обележја уреди

  • Музеј на Кољу Фичето;
  • Дрјановски историски музеј;
  • Дрјановски манастир;
  • Пештерата „Бачо Киро“.

Наводи уреди

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.

Надворешни врски уреди