Местоположба на Севлиево

Севлиево

Бугарија Бугарија

Население 27 654
(01. 03. 2007)
Површина Километар квадратен
Административна поделба Габровска област
Регистарска ознака ЕВ (BG)
Мрежно место www.sevlievo.net/
Градоначалник Јордан Стојков
Надморска висина 230 m
Координати: 43° 1′ С, 25° 6′ И

Севлиево (бугарски: Севлиево) — град сместен во подножјето на Стара планина. Познат е како „Бугарскиот Хонгхонг“ заради деловните вложувања во регионот. Тој е индустриски центар и втор по големина град во Габровската област.

ЛичностиУреди

Надворешни врскиУреди