Втора кичевска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Втора кичевска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Кичевското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Нејзиното седиште е во кичевската градска соборна црква „Св. Петар и Павле“. Покрај дел од градот Кичево, парохијата ги опфаќа и селата: Другово, Горно Добреноец, Долно Добреноец, Подвис, Лавчани, Јаворец, Долна Душегубица, Горна Душегубица, Кленоец, Попоец, Иванчишта, Малкоец, Ехлоец и Пополжани.

Кичевската градска катедрала Црква „Св. Петар и Павле“ е парохиско седиште

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Петар и Павле“ Кичево
(парохиско седиште)
почеток на XX век  
Црква „Св. Недела“ Другово 1996  
Црква „Св. Никола“ Горно Добреноец 1938  
Црква „Св. Варвара“ Долно Добреноец 2000  
Црква „Св. Атанасиј“ Подвис XIX век  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Лавчани  
Црква „Св. Никола“ Јаворец XX век  
Црква „Св. Богородица“ Горна и Долна Душегубица 1936  
Црква „Св. Богородица“ Кленоец XIX век  
Црква „Св. Никола“ Попоец 1860  
Црква „Св. Богородица“ Попоец
Црква „Св. Никола“ Иванчишта XIX век  
Црква „Св. Недела“ Малкоец 2004  
Црква „Св. Пантелејмон“ Ехлоец 1850  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди

Координати: 41°30′41″N 20°57′48″E / 41.51139° СГШ; 20.96333° ИГД / 41.51139; 20.96333