Црква „Св. Недела“ - Малкоец

црква во селото Малкоец

Света Недела — главна селска црква во селото Малкоец.[1]

Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба

Карта

Координати 41°27′32.95″N 20°49′44.09″E / 41.4591528° СГШ; 20.8289139° ИГД / 41.4591528; 20.8289139
Место Малкоец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1996
Осветување 2004
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена во средишниот дел на селото.

Историја

уреди

Црквата била започната да се гради во 1996 година, а била осветена во 2004 година од страна на митрополитот г. Тимотеј. Ѕидарските работи се дело на Војо Миладиноски од Кичево, додека фрескоживописот во црквата е насликан од Драган Ристески од Охрид.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Архивирано од изворникот на 2014-03-04. Посетено на 2019-02-02.

Надворешни врски

уреди