Војуша

река во Епир и јужна Албанија

Војуша понекогаш Вјоса (грчки: Αώος, албански: Vjosë) — река во северозападна Грција и југозападна Албанија.[1][2]

Војуша
Αώος
Vjosë
Vjosa bei Tepelena.jpg
Војуша кај Тепелена
ЗемјаАлбанија, Грција
Слив
Главен изворПинд, Грција
УстиеЈадранско Море
40°38′34″N 19°19′2″E / 40.64278° N; 19.31722° E / 40.64278; 19.31722Координати: 40°38′34″N 19°19′2″E / 40.64278° N; 19.31722° E / 40.64278; 19.31722
0 м
Сливна повр.6706 км2
Физички особености
Должина272 км
Проток
  • Просечен:
    204 м3
Војуша на Ризницата

Вкупната должина на реката изнесува 272 км,од кои првите 80 км се во Грција, а остатокот од 192 км се во Албанија. Главни две притоки на Војуша се реките Дрино и Сушица, и двете во Албанија.

СписокУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди