Мемалија (албански: Memaliaj) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 4.125. Се наоѓа во јужниот дел на државата во округот Тепелена.

Мемалија
Град-Општина
Memaliaj (Albania).jpg
Мемалија is located in Албанија
Мемалија
Мемалија
Координати: 40°21′N 19°59′E / 40.350° N; 19.983° E / 40.350; 19.983Координати: 40°21′N 19°59′E / 40.350° N; 19.983° E / 40.350; 19.983
Држава Албанија
ОбластЃирокастро
ОкругТепелена
Надм. вис.&10000000000000130000000130 м
Население (2001)
 • Вкупно4.125
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)