Премет

град во Ѓирокастровската област, Албанија

Премет (албански: Përmet; грчки: Πρεμετή[1]) — град во Албанија. Населението на градот изнесува 7.717 жители. Низ него минува реката Војуша.

Премет
Përmeti
град и општина
Мост во Премет
Мост во Премет
Премет is located in Албанија
Премет
Премет
Координати: 39°40′N 20°11′E / 39.667° СГШ; 20.183° ИГД / 39.667; 20.183
Држава Албанија
ОбластЃирокастро
Надм. вис.&10000000000000246000000246 м
Население (2001)
 • Вкупно7,717
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ЗИП код9705
Повик. бр.0891
Регистарски табличкиSR

Според едно предание, местото го добило своето име по извесен јунак кој бегал од неговите гонители и решил да се „преметне“ (фрли) од градската карпа за да не падне жив во рацете на душманот.

Наводи уреди

  1. Bugajski, J. Political Parties of Eastern Europe: A Guide to Politics in the Post-Communist Era. M.E. Sharpe, p.682. [1]

Надворешни врски уреди