Водрица

(Пренасочено од Вотрица)

Водрица или Врондиза (грчки: Βροντή, Вронди; до 1927 г. Βρόντιζα, Врондиза[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 123 жители (2011).

Водрица
Βροντή
Водрица is located in Грција
Водрица
Водрица
Местоположба во областа
Водрица во рамките на Горуша (општина)
Водрица
Местоположба на Водрица во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°18′E / 40.283° СГШ; 21.300° ИГД / 40.283; 21.300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно123
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Vrontiza -- Vronti“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски уреди