Волсдорф (Саксонија-Анхалт)

Волсдорф (германски: Wohlsdorf) — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од градот Бернбург.

Волсдорф (Саксонија-Анхалт)
Градски дел во Бернбург
Црквата во Волсдорф
Црквата во Волсдорф
Црквата во Волсдорф
Волсдорф (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Волсдорф (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 7,48 км2
Надм. височина 77 м
Население 449  (31 декември 2016)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 034722
Местоположбата на Волсдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Волсдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Волсдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′0″N 11°52′0″E / 51.76667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.76667; 11.86667Координати: 51°46′0″N 11°52′0″E / 51.76667° СГШ; 11.86667° ИГД / 51.76667; 11.86667