Вињани (грчки: Λευκάδι, Левкади; книжевно: Λευκάδιον, Левкадион; до 1927 г. Βίνιανη, Винјани[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 22 жители (2011).

Вињани
Λευκάδι
Вињани is located in Грција
Вињани
Вињани
Местоположба во областа
Вињани во рамките на Горуша (општина)
Вињани
Местоположба на Вињани во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°17′E / 40.300° СГШ; 21.283° ИГД / 40.300; 21.283
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000860000000860 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно22
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Viniani -- Lefkadi“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски уреди