Вита Кин ( украински: Віта Кін; 25 ноември 1969 година ) е украински дизајнер, моден дизајнер и фотограф. Автор на везени фустани, основач на истоимениот бренд Vita Kin [1].

БиографијаУреди

Вита Кин е родена на 25 ноември 1969 година во Украина.

Повеќе од 10 години искуство во рекламна и модна фотографија. Нејзината работа често може да се види во најдобрите сјајни списанија во Украина.

Историја на создавање на брендотУреди

Вита Кин ја стекнала својата слава надвор од Украина благодарение на колекциите на оригинални ленени везени кошули [2], наречени Vyshyvanka од Вита Кин во 2013 година. Првите колекции станале олицетворение на украинското наследство и биле објавени под мотото Chic Nationale. Со текот на времето, Вита Кин се интересирала за културните карактеристики на другите култури во светот и била инспирирана од нив да создаде нови слики. Бидејќи Вита сакала украси, добила идеја да направи автентични џемпери.

ПризнанијаУреди

Во 2014 година, Вита Кин создала колекција на фустани од кошули кои станале инстант тренд на Инстаграм феномен.

Во 2015 година, на модната недела во Париз, Вита Кин била претставена во списанијата Вог [3] и Харперс Базар за презентирање на везени кошули како современ боемски стил[4], што ги привлекло модните икони како Ана Дело Русо, Мирослава Дума и Леандра Медина.[5]

Истата година, The Wall Street Journal ги прогласил vyshyvankas на Вита Кин за најпопуларни летни фустани за 2015 година.[6]

Фустаните од Вита Кин се видени на познати личности и стилски икони како што се холандската кралица Максима, првите дами на Украина - Марина Порошенко [7] и Елена Зеленскаја[8], како и Деми Мур[9], Дита фон Тиз [10], Флоренс Велч[11], Ксенија Собчак, Џамала[12] и многу други.

КолекцииУреди

Вита Кин вели дека црпи инспирација од патувањата, архитектурата и мешавината на култури за да ги создаде своите колекции.

Во пролетта 2018 година, Вита Кин ја претставила заедничка колекција со брендот Eres.[13]

Во 2019 година, Вита претставила нова колекција. Новите фустани Вита Кин се спој на дизајнерски решенија од различни култури: кројот на моделите е инспириран од етничките носии на жителите на Северна Африка, а колоритните дезени се инспирирани од занаетчиското наследство на народите од Централна Азија[14].

НаградиУреди

 • Најдобри модни награди во номинацијата: „Пробив на годината“ - 2015 година [15] ;
 • Награди Elle Style во номинација: „Дизајнер на годината во Украина“ - 2015 година.

НаводиУреди

 1. „Vita Kin, the It label of the summer“. The Telegraph. 2015-07-27.
 2. Armstrong, Lisa (2016-09-11). „Vita Kin and the rise and rise of folk fashion“. The Telegraph (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2019-03-01.
 3. Liana Satenstein (2015-04-28). „Your Favorite Bohemian Garb Is Actually Traditional Ukrainian Costume“. Vogue. Посетено на 2015-04-28.
 4. Tara Lamont-Djite (2015-04-14). „We're Obsessed:Vita Kin Introduces The Perfect Bohemia“. Harper's Bazaar. Посетено на 2015-04-14.
 5. „DESIGNERS TO WATCH: Vyshyvankas by Vita Kin – Traditional Ukrainian Chic“. Fashion For Fashionlovers. 2015-05-14. Архивирано од изворникот на 2015-05-29. Посетено на 2015-05-14.
 6. „Copycat Shopping for Your Friends' Style: Still Taboo?“. The Wall Street Journal. 2015-07-17.
 7. „First Lady of Ukraine Maryna Poroshenko wearing traditional Ukrainian embroidered shirt (VYSHYVANKA BY VITA KIN) on ELLE cover“.
 8. „Елена Зеленская рассказала, как открывает миру украинскую моду“. РБК-Украина. 2019-11-18.
 9. „Demi Moore wears embroidered dress from Ukrainian designer“. Укринформ. 2017-09-11.
 10. „Ukrainian beauty folk fashion Діта Фон Тіз Vyshyvanka by Vita Kin“. 2019-10-19.
 11. Toma Istomina (2017-12-22). „6 world fashion icons promote Ukrainian designers in 2017“. Kyiv Post.
 12. „Евровидение 2016: Джамала прошлась по Стокгольму в вышиванке“. РБК-Украина (руски). Посетено на 2019-03-01.
 13. „Идеальное путешествие: совместная коллекция Eres и Vita Kin“. Vogue UA. 2018-02-03.
 14. „Кочевая звезда: интервью с дизайнером Витой Кин“. Vogue UA. 2019-06-28.
 15. „Названы победители Best Fashion Awards“. Vogue UA. 2015-09-10.

Надворешни врскиУреди