Висенте Рејнес

велосипедист

Висенте Рејнес Мимо (шпански: Vicente Reynès Mimo; р. 30 јули 1981) — поранешен шпански професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2003-2016 година.

Висенте Рејнес
Рејнес на Гран при д’Изберг 2014
Лични податоци
Цело имеВисенте Рејнес Мимо
Роден30 јули 1981 (1981-07-30) (41 г.)
Деја,  Шпанија
Висина1,75 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2003
2004–2007
2008–2010
2011–2013
2014–2016
Л.А.-Пекол
Илес Балеарс-Банесто
Тим Хај Роад
Омега Парма-Лото
ИАМ Сајклинг

По три сезони со екипата Лото-Белисол, Рејнес ја напуштил за да се приклучи на ИАМ Сајклинг за сезоната 2014.[1]

ДостигнувањаУреди

2003
4. Сиркуито де Гечо
8. Трофео Мајорка
10. Трофео Алкудија
2004
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а Каталуња
5. Класика Сиклиста а лос Пуертос
9. Трофео Мајорка
2005
1. Етапа 3 Париз-Ница
3. Трофео Мајорка
4. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2006
5. Џиро дел Пиемонте
2007
1. Трофео Кала Мијор-Кала Бона
1. Сиркуито де Гечо
4. Трофео Солер
5. Трофео Калвија
9. Трофео Мајорка
9. Милано-Санремо
10. Трофео Поленса
2009
10. Трофео Мајорка
2010
10. Ронде ван хет Груне Харт
2014
5. Трофео Сес Салинес

НаводиУреди

  1. „Chavanel, Frank among transfers to IAM Cycling“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 22 август 2013. Архивирано од изворникот на 2015-10-23. Посетено на 23 август 2013.

Надворешни врскиУреди