Вилијам Велс Браун

Вилијам Велс Браун (англиски: William Wells Brown 1814 - 6 ноември 1884) — американски писател и историчар.

Вилијам Велс Браун
Роден(а)1814
Лексингтон, Кентаки, САД
Починал(а)6 ноември 1884(1884-11-06)
Челси, Масачусетс, САД
ЗанимањеПисател, Историчар, аболиционист
Сопружник(1) Елизабет „Бетси“ Шунер, 1835; (2) Ани Елизабет Греј, 1860
ДецаКлариса Браун, Џозефин Браун, Хенрита Браун, Вилијам Велс Браун помладиот, Клотел Браун

Роден во ропство, Браун избегал и се образовал самостојно сместувајќи се во околината на Бостон. Ја напишал популарната автобиографија „Приказни од Вилијам В. Браун, избеган роб“ во 1847 година и предавал за аболиционизмот и за реформите. „Клотел“ (1853), бил неговиот единствен роман, во кој се прикажува врската помеѓу Томас Џеферсон и еден роб, претставува прв роман објавен од Афроамериканец. Неговата единствена драма „Бегство“ (1858), зборува за два роба кои тајно стапуваат во брак.

Користена литература уреди