Визенфелд (Ајхсфелд)

општина во Германија

Визенфелд (германски: Wiesenfeld) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Визенфелд
Поглед кон Визенфелд
Поглед кон Визенфелд
Визенфелд (Ајхсфелд) во рамките на Германија
Визенфелд (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Петер Фиге
Основни податоци
Површина 7,61 км2
Надм. височина 319 м
Население 220 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Местоположба на Визенфелд во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°16′11″N 10°6′32″E / 51.26972° СГШ; 10.10889° ИГД / 51.26972; 10.10889Координати: 51°16′11″N 10°6′32″E / 51.26972° СГШ; 10.10889° ИГД / 51.26972; 10.10889

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)