Велестово (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Велестово, Охридско

Велестовоархеолошко наоѓалиште во охридското село Велестово. Претставува депо на монети од средниот век.

Велестово
археолошко наоѓалиште
Велестово is located in Македонија
Велестово
Местоположба на Велестово во Македонија
Местоположба 41°05′01″N 20°49′40″E / 41.08361° N; 20.82778° E / 41.08361; 20.82778Координати: 41°05′01″N 20°49′40″E / 41.08361° N; 20.82778° E / 41.08361; 20.82778
Основни податоци
Место Велестово
Општина Охрид
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

На местото случајно се откриени 510 бакарни скифати од XII-XIII век, кои денес се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 240. ISBN 9989-649-28-6.