Везенберг (Мекленбург)

Везенберг (германски: Wesenberg) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 11 километри југозападно од Нојштрелиц, на југозападниот брег на Воблицското Езеро.

Везенберг
Замок Везенберг
Замок Везенберг
Грб на Везенберг
Везенберг (Мекленбург) is located in Германија
Везенберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Мала Мекленбуршка Езерска Област
Градоначалник Хелмут Хамп
Основни податоци
Површина 89,43 км2
Надм. височина 65 м
Население 3.031 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17255
Повик. бр. 039828, 039832, 039833
Портал www.wesenberg-mecklenburg.de
Местоположба на градот Везенберг во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°16′N 12°58′E / 53.267° N; 12.967° E / 53.267; 12.967Координати: 53°16′N 12°58′E / 53.267° N; 12.967° E / 53.267; 12.967

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)