Варта (пол. Warta, герм. Warthe, лат. Varta) е река во западниот дел на средна Полска, притока на реката Одра. Ова е трета најголга река во Полска, со должина од 808 километри. Сливот на Варта зафаќа 54.529 км². Поврзана е со реката Висла преку помалата река Нотеќ, како и со Бидгошиот канал близу Бидгошч.

Варта
Wartakw.jpg
Варта кај Вронки
Слив
Главен изворКромолов, Вижина Краковско-Ченстоховска
УстиеОдра
Сливна повр.54 529 км²
Физички особености
Должина808 км
Проток
  • Просечен:
    195 м³/с
Варта на Ризницата

Извира во Горна Шлеска (Шлеско Војводство) близу Завјерќе, и тече низ Лоѓскиот, Големополскиот и Лубушкото Војводство, па се влева во реката Одра близу Костшин над Одра.

Десни притокиУреди

Леви притокиУреди

ПоврзаноУреди

Координати: 52°35′55″ N; 14°36′37″ E / 52.5986° N; 14.6103° E / 52.5986; 14.6103