Варденбург (германски: Wardenburg) — општина во округот Олденбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Хунте, околу 8 километри јужно од градот Олденбург.

Варденбург
Глокентурм
Глокентурм
Грб на Варденбург
Варденбург во рамките на Германија
Варденбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Олденбург
Градоначалник Кристоф Рентс
Основни податоци
Површина 118,66 км2
Надм. височина 8 м
Население 16.197 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OL
Пошт. бр. 26203
Повик. бр. 04407
Портал www.wardenburg.de
Местоположба на Варденбург во рамките на округот Олденбург
Карта
Координати 53°03′42″N 8°11′48″E / 53.06167° СГШ; 8.19667° ИГД / 53.06167; 8.19667Координати: 53°03′42″N 8°11′48″E / 53.06167° СГШ; 8.19667° ИГД / 53.06167; 8.19667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Варденбург се наоѓа во северозападниот дел на Природниот парк „Вилдесхаузер Гест“, јужно од градот Олденбург. Низ општината течат реките Хунте, Лете и Штрекер Флет.

Општински единициУреди

Кон општината Варденбург припаѓаат следниве места:

 • Ахтернхолт
 • Ахтернмер
 • Аструп
 • Бентхулен
 • Шарлотендорф Ост
 • Шарлотендорф Вест
 • Харберн I
 • Харберн II
 • Хефен
 • Хундсмилен
 • Клајн Бимерштеде
 • Лител
 • Оберлете
 • Зидмослесфен
 • Тунгелн
 • Варденбург
 • Вестербург
 • Вестерхолт

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди