Вангелс (германски: Wangels) — општина во округот Источен Холштајн, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Вангелс
Грб на Вангелс
Вангелс is located in Германија
Вангелс
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Источен Холштајн
Месна заед. Олденбург-Ланд
Градоначалник Екхард Клот (ДХС)
Основни податоци
Површина 67,12 км2
Надм. височина 56 м
Население 2.167 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OH
Пошт. бр. 23758
Повик. бр. 04382
Портал www.amt-oldenburg-
land.de
Местоположба на Вангелс во рамките на округот Источен Холштајн
Карта
Координати 54°16′N 10°46′E / 54.267° N; 10.767° E / 54.267; 10.767Координати: 54°16′N 10°46′E / 54.267° N; 10.767° E / 54.267; 10.767

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)