49°28′36″N 17°58′26″E / 49.47667° СГШ; 17.97389° ИГД / 49.47667; 17.97389

Валашки Мезиричи (чешки изговор: [ˈvalaʃskɛː ˈmɛzɪr̝iːtʃiː]; германски: Wallachisch Meseritsch) — град во злинскиот крај, Чешка. Градот брои 27,960 жители.

Валашки Мезиричи
Град
Градскиот плоштад
Знаме
Грб
Земја Чешка
Крај Злински крај
Округ Всетин
Општина Валашки Мезиричи
Реки Бечва
Височина 294 м
Координати 49°28′36″N 17°58′26″E / 49.47667° СГШ; 17.97389° ИГД / 49.47667; 17.97389
Површина 35 км2
Население 27.960
Густина 799 /km² (2.069 /sq mi)
Првпат спомнат 1377
Градоначалник Јири Частечка
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 757 01
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
Локација во Чешка
На Ризницата: Валашки Мезиричи
Статистики: statnisprava.cz
Портал: www.valasskemezirici.cz

Реките Всетинска Бечва и Рожновска Бечва течат низ градот и ја формираат реката Бечва.

Меѓународни односи

уреди

Збратимени градови

уреди

Валашки Мезиричи е збратимен со следниве градови:

Значајни личности кои се родени тука

уреди

Надворешни врски

уреди