Вакафско Место (Градешница)

Вакафско Местоархеолошко наоѓалиште во битолското село Градешница. Претставува и некропола од хеленистичко време. Се наоѓа во правец на античката населба Кале, на јужната падина над селото, каде во ниви на месни жители се откриени повеќе гробови, а во нив гробни прилози: теракоти, златен накит, една ситула и др. Денес се гледаат гробови покриени со монолитни камени плочи од шкрилец, од кои на една има грчки натпис. На оваа локација, во поново време, е изградена црквата „Св. Никола“. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Белград, во Музејот на Македонија во Скопје и во Заводот и музеј во Битола.[1]

Вакафско Место
археолошко наоѓалиште
Вакафско Место is located in Македонија
Вакафско Место
Местоположба на Вакафско Место во Македонија
Местоположба 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° N; 21.76306° E / 41.08500; 21.76306Координати: 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° N; 21.76306° E / 41.08500; 21.76306
Основни податоци
Место Градешница
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069