Кале (Градешница)

Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Македонија
Кале
Местоположба на Кале во Македонија
Местоположба 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° N; 21.76306° E / 41.08500; 21.76306Координати: 41°5′6″N 21°45′47″E / 41.08500° N; 21.76306° E / 41.08500; 21.76306
Основни податоци
Име Кале
Место Градешница
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калеархеолошко наоѓалиште во битолското село Градешница. Претставува и населба од населба од хеленистичко, римско и доцноантичко време. Се наоѓа на околу 300 м југозападно од селото, на височинка со стрмни падини на која има зарамнета тераса опкружена со одбранбени ѕидови, покриени со насип од земја. Внатре се гледаат остатоци од ѕидови на објекти, а по површината има фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и множество градежен материјал. Најден е голем број монети од времето на Филип V, Персеј, Октавијан, Тибериј, Антонин Пиј, Константин I, Констанциј II, Јустин I и Јустинијан I. Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069