Бутштет

град во Германија

Бутштет (германски: Buttstädt) — општина во округот Земерда, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 16 километри североисточно од Вајмар.

Бутштет
Плоштадот со црквата „Св. Михаил“
Плоштадот со црквата „Св. Михаил“
Плоштадот со црквата „Св. Михаил“
Грб на Бутштет
Бутштет во рамките на Германија
Бутштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Земерда
Месни единици 10
Градоначалник Хендрик Блозе (ДХС)
Основни податоци
Површина 104,80 км2
Надм. височина 201 м
Население 6.633 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÖM
Пошт. бр. 99628
Повик. бр. 036373
Портал lg-buttstaedt.de
Местоположба на Бутштет во рамките на округот Земерда
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 11°25′0″E / 51.11667° СГШ; 11.41667° ИГД / 51.11667; 11.41667

Поранешните општини Елерслебен, Еслебен-Тојтлебен, Гросбрембах, Гутмансхаузен, Хардислебен, Клајнбрембах, Манштет, Олберслебен и Рудерсдорф биле припоени кон градот Бутштет на 1 јануари 2019 година. Со тоа, градот ги загубил дотогашните градски права. До тој датум, градот бил административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија

уреди

Бутштет се наоѓа во источниот дел на Тириншката Котлина, на самата покраинска граница со Саксонија-Анхалт, помеѓу Етерсберг и Фине.

Општински единици

уреди

Општината Бутштет се состои од следниве единици:[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Hauptsatzung der Landgemeinde Buttstädt vom 8. Juli 2019, aufgerufen am 28. März 2020

Надворешни врски

уреди