Бутелштет (германски: Buttelstedt) — град во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 11 километри северно од Вајмар.

Бутелштет
Црква во Бутелштет
Црква во Бутелштет
Црква во Бутелштет
Грб на Бутелштет
Бутелштет во рамките на Германија
Бутелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Општ. заед. Нордкрајс Вајмар
Градоначалник Јоаким Улрих
Основни податоци
Површина 18,82 км2
Надм. височина 200 м
Население 1.368  (31 декември 2006)
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99439
Повик. бр. 036451
Портал www.vg-buttelstedt.de
Местоположба на градот Бутелштет во рамките на округот Вајмар
Карта
Карта
Координати 51°4′27″N 11°20′28″E / 51.07417° СГШ; 11.34111° ИГД / 51.07417; 11.34111

Наводи

уреди