Бугарски лев

Бугарски лев (ISO 4217: BGN, бројчен код 975) е официјална валута во Република Бугарија. Се дели на стотинки: 100 стотинки = 1 лев. Регулативниот орган е Бугарската Народна Банка. Валутата е во употреба од 1880 година.

Бугарски лев
Български лев  (бугарски)
The First Bulgarian Banknote Frontside.png
Првата бугарска банкнота, 1885 година.
ISO 4217
КодBGN
Составници
Подединица
 1/100стотинка
Множиналева
 стотинкастотинки
Симболлв
Прекаркинт[1]
Банкноти
 Чести5, 10, 20, 50, 100 лева
 Ретки2 лева
Монети1, 2, 5, 10, 20, 50 стотинки; 1, 2 лева
Демографија
Корисник/ци Бугарија
Издавач
Централна банкаБугарска народна банка
 Мреж. местоbnb.bg
КовачницаБугарска нане
 Мреж. местоmint.bg
Вредност
Инфлација1.8
Врзан соЕвро (€) = 1.95583

На 5 јули 1999 година левот бил реденоминиран во однос 1000:1 со 1 нов лев, што било еднакво на 1 германска марка.[2]

ИмеУреди

Валутата е наречена по стариот збор за лав, користена во бугарскиот јазик во 19 век (левъ). Името на помалите монети, стотинки, потекнуваат од називот за бројот 100.

НаводиУреди

  1. стотинка – што едноставно значи стоти дел (во деминутив) – обично се користи скратено како стинка или стишка, додека камук официјално значи камен.
  2. „Prof. Dr. Ivan Angelov: Bulgaria needs a managed floating exchange rate“. Посетено на 2009-01-12.

Надворешни врскиУреди