Бродска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Бродска парохија парохија која е под јурисдикција на Архијерејското намесништво од Македонски Брод и е со седиште во градот Македонски Брод во црквата „Св. Богородица“.[1] Во состав на оваа парохија се Македонски Брод, Сланско, Дреново, Требино, Грешница, Девич и Суводол. Парохиски свештеник е Марко Трпкоски.

ЦрквиУреди

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списикот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Богородица“ Македонски Брод 1872
(главна парохиска црква)
 
Црква „Св. Архангел Михаил“ Македонски Брод 1998
Црква „Св. Никола“ Македонски Брод 1933
Црква „Св. Петка“ Македонски Брод 2015
Црква „Св. Никола“ Сланско 1890  
Црква „Св. Илија“ Сланско 1934  
Црква „Св. Димитриј“ Требино 1644  
Црква „Св. Петка“ Грешница 1933  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Девич 1948  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Девич 1998  
Црква „Св. Никола“ Суводол 1967  

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врскиУреди