Црква „Св. Богородица“ - Македонски Брод

црква во Македонски Брод
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Bogorodica od Brod 26.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Бродска
Местоположба
Населено место Македонски Брод
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1872
Живопис 1883 - 1885 (прв), 1988 (втор)
Зограф Николај (прв), Јован и Гоце Милески (втор)
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богордица претставува централна катедралска и парохиска црква во Македонски Брод. Црквата е изградена во 1872 година. Иконостасот и иконите се дело на зографот Николај од Крушево, изработени во периодот од 1883 - 1885 година. Делумно е фрескоживописана во 1988 година од страна на зографите Јован и Гоце Милески.[1]

НаводиУреди

  1. „Цркви“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 2010-08-07.

ГалеријаУреди

Надворешни врскиУреди