Отвори го главното мени

Бризевиц (германски: Brüsewitz) — општина во округот Северозападен Мекленбург, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Покрај самото село Бризевиц, во општината влегуваат и селата Готмансферде, Грос Бриц и Херен Штајнфелд.

Бризевиц
Бризевиц is located in Германија
Бризевиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Северозападен Мекленбург
Месна заед. Лицов-Либсторф
Градоначалник Манфред Дуц
Основни податоци
Површина 29,88 км2
Надм. височина 54 м
Население 2.016 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NWM
Пошт. бр. 19071
Повик. бр. 038874
Портал www.amt-luetzow.de
Местоположба на Бризевиц во рамките на округот Северозападен Мекленбург
Карта
Координати 53°40′N 11°15′E / 53.667° СГШ; 11.250° ИГД / 53.667; 11.250Координати: 53°40′N 11°15′E / 53.667° СГШ; 11.250° ИГД / 53.667; 11.250

НаводиУреди

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)