Брест (Белорусија)

За други значења на зборот„Брест“ видете ја страницата за појаснување.

Брест (белоруски: Брэст или традиционално Берасце, Bierascie; руски: Брест) — град во Белорусија. Брест се наоѓа во близина на белоруско-полската граница и според податоците од 2010 година градот има население од 310.800 жители. Брест е главен град на истоимената област.

Брест
Брэст
Брест
Поглед на Брест
Знаме на БрестГрб на Брест
Брест is located in Белорусија
Брест
Брест
Местоположба во Белорусија
Координати: 52°08′N 23°40′E / 52.133° СГШ; 23.667° ИГД / 52.133; 23.667
Држава Белорусија
ОбластБрестска
РеонБрестски
Основан1019
Управа
 • ГрадоначалникАлександар Палишенков
Површина
 • Вкупна145 км2 (56 ми2)
Надм. вис.&10000000000002804000000280,4 м
Население (2010)
 • Вкупно310,800
 • Густина2.143/км2 (5,550/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски код224000
Повик. бр.+375 (0)162
Регистарски таблички1
Мреж. местоwww.brest.gov.by

Брест бил главен советски граничен премин за време на Втората светска војна, најмногу поради тоа што низ градот поминува железничката линија Берлин-Москва и автопатот Е30. Посебно истакната е борбата во Брестската тврдина, која е прогласена за тврдина-херој на Советскиот Сојуз. Денес градот е важен граничен премин меѓу Европската Унија и Заедницата на независни држави.

Збратимени градови уреди

Збратимени градови на Брест се:[1]

Наводи уреди

  1. „Побратимские связи г. Бреста“. city.brest.by (руски). Архивирано од изворникот на 2009-04-18. Посетено на 8 March 2010.
  2. „Офіційний сайт міста Івано-Франківська“. mvk.if.ua (украински). Посетено на 7 March 2010.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди