Бреме

општина во Германија

Бреме (германски: Brehme) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Бреме
Поглед кон Бреме
Поглед кон Бреме
Поглед кон Бреме
Грб на Бреме
Бреме во рамките на Германија
Бреме
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Марко Таш
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 270 м
Население 1.095 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Бреме во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°29′37″N 10°21′21″E / 51.49361° СГШ; 10.35583° ИГД / 51.49361; 10.35583

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)