Брезегард кај Пихер

Брезегард кај Пихер (германски: Bresegard bei Picher) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Брезегард кај Пихер
Грб на Брезегард кај Пихер
Брезегард кај Пихер is located in Германија
Брезегард кај Пихер
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Хагенов-Ланд
Градоначалник Клаус Вајнрајх
Основни податоци
Површина 16,57 км2
Надм. височина 37 м
Население 290 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 038751
Портал www.amt-hagenow-land.de
Местоположба на Брезегард кај Пихер во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°21′N 11°17′E / 53.350° N; 11.283° E / 53.350; 11.283Координати: 53°21′N 11°17′E / 53.350° N; 11.283° E / 53.350; 11.283

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г." Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)