Браменау (германски: Brahmenau) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Браменау
Црква во Браменау
Црква во Браменау
Црква во Браменау
Браменау во рамките на Германија
Браменау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Ам Браметал
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Блуме (СДП)
Основни податоци
Површина 6,88 км2
Надм. височина 220−290 м
Население 900 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07554
Повик. бр. 036695
Портал www.vg-brahmetal.de/bra.htm
Местоположба на Браменау во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°55′0″N 12°10′0″E / 50.91667° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.91667; 12.16667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)