Бојан Велевскимакедонски филмски и телевизиски глумец и комичар.

Бојан Велевски
Роден 6 јануари
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во
Цимери
Големи и мали
До балчак
Занимање глумец

Филмографија уреди

Велевски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
2000 Големи и мали ТВ-серија Конде
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија Ице
2008-2010 Народни Приказни ТВ-серија
2009-2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Како да ме нема ТВ-филм
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2013 Кошмар ТВ-филм
2013 Тврдкорни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Либе
2015 Цимери ТВ-серија Цветко
2017 Ах, љубов моја ТВ-филм
2019 Дајте музика ТВ-серија

Наводи уреди

  1. „Bojan Velevski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.