Отвори го главното мени
Манитоба, Канада
Знаме на Манитоб
Грб на Манитоба
(Знаме) (Грб)
Manitoba, Canada.svg
Официјален јазик Англиски
Главен град Винипег
Најголем град Винипег
Премиер Гери Доер
Површина 647,797 km²
Популација

2005. година
Место во Канада:
Густина
2005. година:


1,178,348
5. по ред

1.82/km²
вебсајт www.gov.mb.ca

Манитоба англиски: / француски: (Manitoba) е покраина во Канада. Статусот на покраина го стекнува во 1870 година. Главен град е Винипег, со 620.000 жители.

  • Површина: 553.556 km²
  • Жители: 1.120.000
Винипег, поглед од главната авенија
Парламентот на Манитоба


Десетте најголеми градови
по население
Град 2006 2001
Винипег 641,483 626,956
Брандон 41,511 39,716
Томпсон 13,446 13,256
Портаж ла Прери 12,773 13,019
Стеинбах 11,066 9,227
Селкирк 9,553 9,772
Винклер 9,106 7,943
Дофин 7,906 8,085
Морден 6,547 6,159
Д Пас 5,765 6,030

НаводиУреди