Блазом (грчки: Ομαλή, Омали; до 1927 г. Πλάζουμη, Плазуми[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 63 жители (2011).

Блазом
Ομαλή
Блазом is located in Грција
Блазом
Блазом
Местоположба во областа
Блазом во рамките на Горуша (општина)
Блазом
Местоположба на Блазом во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°15′N 21°15′E / 40.250° СГШ; 21.250° ИГД / 40.250; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно63
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Plazoumi -- Omali“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски уреди