Бирен

општина во Германија

Бирен (германски: Bühren; долногермански: Bahren) — општина во округот Гетинген, во Долна Саксонија, Германија.

Бирен
Евангелистичка црква во Бирен
Евангелистичка црква во Бирен
Грб на Бирен
Бирен во рамките на Германија
Бирен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Гетинген
Општ. заед. Дрансфелд
Градоначалник Бернд Шухт (независен)
Основни податоци
Површина 13,99 км2
Надм. височина 242 м
Население 529 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 37127
Повик. бр. 05502
Портал www.buehren.de
Местоположба на Бирен во рамките на округот Гетинген
Карта
Координати 51°29′N 9°41′E / 51.483° СГШ; 9.683° ИГД / 51.483; 9.683Координати: 51°29′N 9°41′E / 51.483° СГШ; 9.683° ИГД / 51.483; 9.683

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди