Бил Виола (роден 1951) е современ видеоуметник. Тој се смета за водечка фигура меѓу генерацијата уметници чиј уметнички израз се заснова на електронска, звук и имиџ техологија во Нови медиуми.[1] Фокусот на неговите дела се идеи поврзани со фундаменталните човечки искуства како раѓањето, смртта и аспекти на свесноста.[2]

Бил Виола
BillViola.jpg
Бил Виола во 2009
Роден(а)1951
Квинс, Њујорк, САД
НационалностСАД Американец
ОбразованиеУниверзитет Сиракуза, Сиракуза
Познат(а) поВидео арт
Електронска уметност
Нови медиуми
Значајни делаПричини за тропање во празна куќа (1982)

ПочетоциУреди

Виола пораснал во Квинс, Њујорк и Вестбури, Њујорк. Тој се школувал во Флашинг, Квинс. На одмор со неговата фамилија, тој за малку ќе се удавел, искуство кое тој го опишува како “… најубавиот свет кој некогаш сум го видел во животот” и “без страв,” и “смирувачки” [3]

НаводиУреди

  1. Ross,David A. Forward. " A Feeling For the Things Themselves". Bill Viola Paris, Flammarion with Whitney Museum of American Art, New York.
  2. http://www.billviola.com/biograph.htm
  3. Bill Viola: The Eye of the Heart. Dir. Mark Kidal. DVD. Film for the Humanities & Sciences, 2005.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: