Берка фор дем Хајних

општина во Германија

Берка фор дем Хајних (германски: Berka vor dem Hainich) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија.

Берка фор дем Хајних
Поглед во Берка фор дем Хајних
Поглед во Берка фор дем Хајних
Поглед во Берка фор дем Хајних
Грб на Берка фор дем Хајних
Берка фор дем Хајних во рамките на Германија
Берка фор дем Хајних
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општ. заед. Хајних-Вератал
Градоначалник Зигфрид Лемерхирт (СлДП)
Основни податоци
Површина 14,91 км2
Надм. височина 266 м
Население 728 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99826
Повик. бр. 036924
Портал www.vg-mihla.de
Местоположба на Берка фор дем Хајних во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 51°2′38″N 10°23′7″E / 51.04389° СГШ; 10.38528° ИГД / 51.04389; 10.38528

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)